22 października 2019 r. FDA (Food and Drug Administration) w Stanach Zjednoczonych, zatwierdziła wprowadzenie na rynek szwedzkiego wyrobu tytoniowego (snusu) jako mniej szkodliwej alternatywy dla papierosów.
Po długoletnich i wnikliwych badaniach FDA wydała orzeczenie, że istnieje wystarczająco dużo dowodów potwierdzających, że snus odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia publicznego.
FDA przyznała firmie Swedish Match prawo do informowania, że osiem z jej bezdymnych wyrobów tytoniowych General Snus „naraża na mniejsze ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, chorób serca, raka płuc, udaru mózgu, rozedmy i przewlekłego zapalenia oskrzeli” niż palenie. Snus zyskuje status wyrobu tytoniowego sprzedawanego lub dystrybuowanego w celu ograniczenia szkód, lub ryzyka wystąpienia chorób związanych z tytoniem.

„Dzisiejsza decyzja jest ogromnym osiągnięciem dla zdrowia publicznego w USA i kolejnym krokiem w tworzeniu naszej wizji świata bez papierosów”.
Gerry Roerty (Swedish Match)
Po raz pierwszy w historii firma tytoniowej będzie mogła reklamować swoje produkty jako mniej szkodliwe niż papierosy.

Aktualnie snus jest zakazany we wszystkich krajach Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji.
W Szwecji uważa się, że powszechne stosowanie snusu, zamiast papierosów pomogło krajowi osiągnąć najniższy wskaźnik zachorowań na raka płuc i choroby powiązane z paleniem tytoniu w Europie.