W ostatnim tygodniu w Stanach Zjednoczonych ponownie poruszono temat potencjalnego zagrożenia wynikającego z używania e-papierosów. 

Dyskusję wywołał wzrost liczby zgłoszonych przypadków chorób układu oddechowego. Objawy dotyczyły grupy ponad 200 osób, wszyscy byli użytkownikami papierosów elektronicznych. Sekretarz Departamentu Zdrowia Stanów Zjednoczonych (DHHS) wydał w tej sprawie oświadczenie dla opinii publicznej, a konkretnie dwa zalecenia.

„Amerykanie, którzy używają e-papierosów i są zaniepokojeni ich potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia, powinni rozważyć zaprzestanie ich używania.”

“Młodzież, młodzi dorośli i kobiety w ciąży nie powinny nigdy używać e-papierosów, a Amerykanie, którzy nie używają wyrobów tytoniowych, nie powinni rozpoczynać używania e-papierosów”.

Przekaz jest więc jasny: Nie używaj e-papierosów

Nigdzie natomiast nie pada wyjaśnienie informujące dokładniej o przyczynie zachorowań.


Nie pojawiło się ani jedno zdanie na temat tego, że większość przypadków nie jest związana z używaniem e-papierosów, ale z używaniem liquidów z dodatkiem olejów THC.

Czyli w oświadczeniu brak najważniejszego, do świadomości publicznej powinien trafić komunikat nie o szkodliwości e-papierosów, ale o zagrożeniach wynikających z kupowania produktów z nielegalnych źródeł i co najważniejsze o zakazie samodzielnego modyfikowania płynów substancjami niewiadomego, w tym przypadku z olejem THC…

Do tej pory wydziały zdrowia z trzech stanów podały, jaki odsetek przypadków chorób związany był z samodzielnym modyfikowaniem e-liquidu z olejem THC:

Kalifornia

21 z 21 przypadków związanych z oparami THC (100% przypadków).

Nowy Meksyk

8 z 8 przypadków, co do których potwierdzono, że są związane z olejem THC (100% przypadków)

Wisconsin

24 z 27 przypadków, co do których potwierdzono, że są związane z olejem THC (89% przypadków)

95% stwierdzonych chorób układu oddechowego związanych jest z używaniem liquidu zmodyfikowanego THC. Nie ma to nic wspólnego z samym elektronicznym papierosem

źródło:http://tobaccoanalysis.blogspot.com