Za kilka dni rozpocznie się sezon wakacyjny. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne kierunki wyjazdów wakacyjnych Polaków, oraz zasady korzystania z papierosów elektronicznych

Wszystkie kraje Unii Europejskiej od 20 maja 2016 r. stosują się do dyrektywy produktów tytoniowych TPD, jednak przepisy szczegółowe wprowadzane w krajach członkowskich mogą się różnić. Płyny z zawartością nikotyny mogą być konfekcjonowane tylko w butelkach o pojemności do 10 ml. Graniczna zawartość nikotyny to 20 mg na mililitr. 

Jeżeli wybieramy się do kraju spoza UE, tym bardziej należy szczegółowo sprawdzić przepisy. Niektóre kraje mają bardzo restrykcyjne wytyczne.

Grecja, Korfu, Pixabay

Grecja

Numer jeden wśród wakacyjnych destynacji Polaków. Nie ma tu dodatkowych obwarowań dotyczących vapowania. Dozwolona jest sprzedaż i używanie. Na części kontynentalnej bez problemu znajdziemy sklepy. Gorzej może być na wyspach. Vapowanie jest dozwolone wszędzie tam, gdzie dozwolone jest palenie papierosów. 

Turcja

Zakaz sprzedaży płynów i urządzeń. Samo vapowanie jest legalne. 

Mimo zakazu w tureckich kurortach bez problemu można kupić zarówno płyn, jak i urządzenia. Sprzęt jest jednak bardzo drogi, a liquidy są słabej jakości. Lepiej przywieźć ze sobą. 

Bułgaria

Vapowanie jest legalne. Co ciekawe, w Bułgarii vaping jest wyłączony spod regulacji dotyczących palenia papierosów, tak więc zakaz palenia nie jest jednoznaczny z zakazem vapowania. 

Hiszpania

Bardzo podobnie jak w Polsce. Obowiązuje dyrektywa TPD. Dozwolona sprzedaż i używanie. Jedyna różnica jest taka, że możemy legalnie vapować w niektórych restauracjach, barach oraz czasami w miejscu pracy. 

Chorwacja

Obowiązuje TPD. Papierosy elektroniczne są traktowany jako wyroby tytoniowe. Zakaz używania w miejscach publicznych. 

Egipt, Luxor, Pixabay

Egipt

W Egipcie obrót papierosami elektronicznymi jest zakazany ustawą z 2011 r. zakazującą sprzedaży wszystkich potencjalnie szkodliwych produktów. W 2015 r. miał wejść całkowity zakaz sprzedaży urządzeń i płynów do vapingu, jednak ustawa ta nigdy nie została uchwalona. W Egipcie mimo zakazu rozwinęła się sieć sklepów vapowych. Możemy znaleźć je praktycznie we wszystkich kurortach.